اشتباهات رایج در خرید روتختی

اشتباهات رایج در خرید روتختی

اشتباهات رایج در خرید روتختی مشاهده مدل های مختلف و بررسی رنگ و طرح مهم ترین کاری نیست که شما باید در هنگام خرید روتختی مدنظر قرار دهید. در صورتیکه قصد خرید روتختی دارید و نمی دانید چطور یک روتختی مناسب با تخت و اتاق خود انتخاب کنید، حتما این مقاله را تا انتها مطالعه نمایید. این نوشته با توجه به تجربیات چندین مشتری و کارشناس فروش تهیه شده است. این مقاله ۱۰ اشتباهات رایج در خرید روتختی را که ممکن است مرتکبش شوید، بیان کرده است. در صورتیکه نکات ذکر شده در این مقاله را با دقت کافی بخوانید و در زمان انتخاب روتختی خود به آن توجه کنید، دیگر دچار اشتباهات رایج در خرید روتختی نمی شوید.

اشتباهات رایج در خرید روتختی

اشتباهات رایج در خرید روتختی 'خواب آسا : فروشگاه آنلاین کالای خواب

اولین اشتباه رایج در خرید روتختی : انتخاب نادرست سایز روتختی و تشک

اولین موردی که باید قبل از خرید به آن توجه کرد سایز تختخواب است. قبل از هرکاری برای خرید روتختی اول سایز تشک خود را بگیرید. اگر تشک هم هنوز خرید نکرده اید، توصیه می شود برای تخت دو نفره، تشک عرض ۱۶۰ و برای تشک یک نفره، تشک عرض ۹۰ را سفارش دهید. انتخاب تشک دو نفره عرض ۱۴۰ یا ۱۸۰ و انتخاب تخت یک نفره عرض ۱۲۰ دست شما را در انتخاب روتختی مورد پسندتان می بندد و به عنوان یکی از اشتباهات رایج در خرید روتختی می باشد. به عبارت ساده تر روتختی های مناسب این نوع تخت ها خیلی کم است و به احتمال زیاد نمی توانید روتختی مناسب و با سلیقه خود را پیدا کنید و باید به تولید کننده به صورت سفارش دهید.

نکته اول - اشتباهات رایج در خرید روتختی : سایز روتختی و تشک | خواب آسا : فروشگاه آنلاین کالای خواب

سایز روتختی نوزاد و کودک

 • سایز  ۱۳۰ در۷۰ سانتی متر = نوزاد
 • سایز ۱۳۵ در ۷۰ سانتی متر = نوزاد
 • سایز ۱۰۰*۱۵۰ سانتی متر = کودک

سایز روتختی یک نفره

 • سایز ۸۰*۱۸۰ سانتی متر
 • سایز ۹۰*۲۰۰ سانتی متر
 • سایز ۱۲۰ *۲۰۰ سانتی متر
 • سایز استاندارد ۱۶۰*۲۲۰  سانتی متر

سایز روتختی دونفره

 • سایز ۲۰۰*۱۴۰ سانتی متر
 • سایز ۲۰۰*۱۶۰ سانتی متر
 • سایز ۲۰۰*۱۸۰ سانتی متر
 • سایز ۲۰۰*۲۲۰ سانتی متر

دومین اشتباه رایج در خرید روتختی : انتخاب نامناسب طرح و رنگ روتختی

نکته دوم - اشتباهات رایج در خرید روتختی : طرح و رنگ روتختی | خواب آسا : فروشگاه آنلاین کالای خواب

می توانید در انتخاب رنگ روتختی از رنگ های مکمل یا رنگ متضاد استفاده کنید. این موضوع به سلیقه شخصی شما برمی گردد اما انتخاب صحیح رنگ، اتاق خواب شما را زیباتر می کند. موضوع طرح روتختی نیز مانند رنگ آن کاملا سلیقه ای است. فراموش نکنید که هدف از انتخاب روتختی مناسب، احساس آرامشی است که که در زمان خواب از روتختی میگیرید. بنابراین اگر اتاق خواب شلوغی دارید سعی کنید با استفاده از طرح های ساده تر از شلوغی آن بکاهید.

سومین اشتباه رایج در خرید روتختی : عدم شناخت جنس پارچه روتختی

استفاده از روتختی پولک دوزی، مروارید دوزی، تور و یا حریر که به روتختی های فانتزی و تزیینی معروف هستند، عموما در خرید جهیزیه برای روتختی عروس خانم ها به چشم می خورد. توجه داشته باشید روتختی که از تور و پارچه ساتن تهیه می شود، برای استفاده عمومی به هیچ وجه مناسب نیست. علاوه بر آن شما می بایست یک روتختی راحت نیز برای تخت خود انتخاب کنید تا دچار اشتباهات رایج در خرید روتختی نشوید. اگر به دنبال استفاده روزمره از روتختی خود هستید روتختی های نخی بهترین انتخاب برای شما خواهد بود. پارچه های نخی علاوه بر اینکه به سادگی قابل شستشو هستند، ایجاد حساسیت نمی کنند. همچنین ایجاد الکتریسته ساکن نکرده و موجب ایجاد حس گر گرفتگی و عرق کردن در هنگام خواب نمی شود.

 

چهارمین اشتباهات رایج خرید روتختی : عدم توجه به کیفیت روتختی

امروزه به دلیل شرایط نامناسب اقتصادی در کشور، شاهد فروش روتختی های بی کیفیت و ارزان زیادی هستید. متأسفانه به دلیل استفاده افراد سودجو از عکس های مشترک، مشتری دچار سردرگمی می شود. البته دقت کنید که گول بعضی از برند هایی که با سواستفاده از این ضرب المثل محصولات خود را گران تر از معمول میدهند را نخورید. همان طور که در بالا ذکر شد قیمت یک سرویس روتختی به جنس پارچه و الیاف آن بستگی مستقیم دارد. استفاده از الیاف گرماژ بالا، از الیاف با کیفیت و تولید کشور کره محسوب می شود. لحاف تولید شده با این الیاف علاوه بر اینکه گرم هستند قابل شستشو به دفعات مکرر نیز هستند و در نتیجه شستشو و استفاده مداوم، لحاف پف خود را از دست نمی دهد. روتختی های با کیفیت از پارچه های ترک، پارچه های ایرانی با کیفیت تهیه می شوند.

پنجمین اشتباه رایج در خرید روتختی : عدم آگاهی از تعداد تکه های روتختی

نکته پنجم - اشتباهات رایج روتختی : تعداد تکه روتختی | خواب آسا : فروشگاه آنلاین کالای خوابدر خرید روتختی به تعداد تکه های روتختی دقت کنید و اینکه شامل چه مواردی می باشند. روتختی ها را می توان به ۳ دسته کلی تقسیم کرد که هر کدام دارای تکه های زیر می باشد:

روتختی های لحاف دوخت دار

 • رویه بالش
 • لحاف دوخت دار
 • روی کوسن
 • ملحفه تشک

 روتختی کاوری

 •  رویه بالش
 • کاور لحاف
 • روی کوسن
 • ملحفه تشک

 

 روتختی های لحاف کاوری

 •  رویه بالش
 • کاور لحاف
 • لحاف لایت دوخت دار
 • روی کوسن
 • ملحفه تشک

ششمین اشتباهات رایج در خرید روتختی : زمان نامناسب برای خرید روتختی

اگر درحال تغییر دکوراسیون اتاق خواب خود هستید و یا و درحال خرید جهیزیه هستید بهتر است بعد از انتخاب تمامی وسایل اتاق خواب و چیدمان آن به سراغ انتخاب روتختی بروید. یکی از اشتباهات رایج در خرید روتختی، انتخاب زمان نا مناسب است. در واقع روتختی تکمیل کننده دکوراسیون اتاق خواب شماست و صد البته تأثیر بسیار زیادی در زیبایی اتاق خواب شما دارد. پس زمان خرید روتختی در آخرین مراحل چیدمان اتاق خواب می باشد.

هفتمین اشتباه رایج در خرید روتختی : خرید لحاف بزرگ

همانطور که می دانید، روتختی های دو نفره و یک نفره دارای اندازه های استاندارد می باشند. بسیاری از افراد با مشاهده عکس های کاتالوگ روتختی ها، تقاضای لحاف روتختی بزرگ تری نسبت به استاندارد را دارند که معمولا تا زمین برسد. این مورد یکی از اشتباهات رایج در خرید روتختی است. توجه داشته باشید لحاف روتختی به عنوان یک روانداز استفاده می شود، بنابراین لزومی ندارد شما لحاف بزرگی انتخاب نمایید. بهترین راه حل برای افرادی که تمایل دارند قسمت پایین تخت را نیز بپوشانند، استفاده از دورچین دور تخت می باشد. دورچین دور تخت خیلی شکیل تر و زیباتر از یک لحاف بسیار بزرگ است که به دلیل بلندی زیاد و ضخامت حالت شکیل خود را نیز از دست می دهد. دورچین تخت پارچه ای چین دار به رنگ یکی از اجزای سرویس روتختی است که دور تخت بسته می شود و تخت را می پوشاند.

هشتمین اشتباه رایج در خرید روتختی : شناخت استایل و سبک لوازم خود

قبل از اینکه بخواهید بهترین رنگ را برای تختخواب و روتختی خود انتخاب کنید، باید در مورد سبک و استایلی که دوست دارید تصمیم گیری نمایید. اگر بر اساس رنگ، شروع به خرید روتختی و لوازم مرتبط با آن کنید، یک تختخواب عجیب و غریب خواهید داشت که باعث می شود، سبک و استایل آن با سایر وسایل اتاق خواب تان همخوانی نداشته باشد.

نهمین اشتباهات رایج در خرید روتختی : الهام گرفتن از سایر وسایل

حتما نباید روتختی شما با تمامی وسایل اتاق هم رنگ و هم طرح باشد. اگر عاشق یک محیط خلوت در اتاق خواب خود هستید، انتخاب سرویس روتختی مناسب بسیار آسان خواهد بود. طرح موردنظر را می توان به کمک رنگ های مورد علاقه تان ایجاد کنید. همچنین شما می توانید یکی از این طرح ها را بر روی رایانه خود بسازید یا حتی از سایت هایی همچون پینترست کمک بگیرید. بعد از اینکه طرح شما کامل شد، می توانید دید واضح تر و روشن تری نسبت به اسباب و وسایلی که برای اتاق خواب خود نیاز دارید داشته باشید.

دهمین اشتباه رایج در خرید روتختی : عدم شناخت و انتخاب برند مناسب

برند های خارجی و ایرانی زیادی وجود دارند که انواع روتختی را تولید می‌ کنند. یکی از اشتباهات رایج در خرید روتختی عدم شناخت درست و آگاهی کامل از برندهای روتختی و کالای خواب می باشد. اگر از نظر هزینه مشکلی ندارید، برندهای خارجی انتخاب مناسبی برای خرید روتختی می باشند.

برندهای معروف خارجی روتختی

تولیدات مشهور
تاچ  Taç کالای خواب و حمام و فرش
ازدیلک Özdilek انواع کالای خواب و حمام
سارو  Sarev انواع کالای خواب و حمام
ای­گجیلر استانبول  İyi Geceler İstanbul انواع کالای خواب و حمام
فرست چویس First Choice انواع روتختی
رویال هوم  ROYAL HOME انواع روتختی عروس
الارت Elart انواع روتختی عروس
کلوب کوتون club cotton انواع روتختی

یک اشتباه رایج دیگر در زمان خرید روتختی، تنها انتخاب برندهای خارجی است. برندهای ایرانی مانند کالای خواب بدروم نیز روتختی های بسیار با کیفیتی را در انواع روتختی دخترانه، روتختی پسرانه و روتختی سه بعدی و… ارائه می دهد. امروزه برندهای ایرانی رقابت سرسختی با برندهای خارجی از نظر کیفیت پارچه، طرح های جدید و دوخت پارچه دارند.

برندهای معروف ایرانی روتختی تولیدات مشهور
کالای خواب خواب آسا انواع کالای خواب
کالای خواب ورونیکا انواع کالای خواب
کالای خواب گلبافت انواع کالای خواب
کالای خواب لایکو انواع کالای خواب
کالای خواب پارلا انواع کالای خواب
کالای خواب متین انواع کالای خواب
کالای خواب ماکسیمم انواع کالای خواب

اشتباهات رایج در چیدمان اتاق خواب

به طور معمول در خرید روتختی اشتباهات رایجی وجود دارد. هر کدام از موارد زیر، خود یک اشتباه رایج در چیدمان اتاق خواب به حساب می آیند. فراموش نکنید که با توجه به موارد زیر می توانید از بروز اشتباهات رایج در خرید روتختی نیز جلوگیری کنید.

 استفاده از ملافه و روتختی با طرح های خیلی شلوغ و روشن بر روی تشک و تخت

طراحان پیشنهاد می کنند که با صدای بلند به طرح های عجیب و غریب ملافه ها و روتختی ها «نه» بگویید و به جای آن از ملافه های سفید یا رنگ خنثی استفاده کنید. در این حالت شما یک پس زمینه خنثی و ساده خواهید داشت که به راحتی می توانید طرح و رنگ مورد علاقه خودتان را با استفاده از چند روبالشی زیبا به اتاق خود بیاورید و به جذابیت بصری فضای خود بیفزایید.

 استفاده از ملافه و روتختی با طرح های خیلی شلوغ و روشن بر روی تشک و تخت | خواب آسا : فروشگاه آنلاین کالای خواب

انتخاب نامناسب تخت خواب در دکوراسیون اتاق خواب

در انتخاب تخت خواب خود تناسبات و ابعاد اتاق را در نظر بگیرید. توجه به تناسبات بین تخت خواب و اندازه ی اتاق باعث می شود احساس صمیمیت و راحتی در فضا حاکم شود. توجه داشته باشید که تقریبا یک سوم از زمان خود را در اتاق خواب سپری می کنید، از این رو در تدارک دیدن فضایی آرامش بخش برای تامین سلامت جسمی و روحی خود تلاش کنید.

دیوار های خود را خالی میگذارید.

اتاق خوابتان باید نشان بدهد که متعلق به شماست و برای اینکه اتاقتان، شخصیت شما را منعکس کند، نیاز دارد که به آن هویت دهید. برای این منظور هیچ چیزی بهتر از یک شی هنری نیست. چه شما آن را از یک مغازه دست دوم فروشی خریده باشید و چه از گالری هنرمند مورد علاقه تان، یا اینکه خودتان آن را ساخته باشید. یک دیوار گالری که همواره در حال تکمیل است میتواند انعکاس واقعی از آنچه که شما هستید، باشد. نگران این نباشید که ممکن است در خرید اشتباه کنید، هر آن چیزی که خودتان دوستش دارید را بخرید.

دیوار های خود را خالی میگذارید | خواب آسا : فروشگاه آنلاین کالای خواب

انتخاب محل مناسب تخت خواب در دکوراسیون اتاق خواب

یک نکته بسیار مهم که در چیدمان لوازم اتاق خواب باید رعایت شود قرار گیری مناسب تخت خواب است، تخت خواب شما به لحاظ ایمنی نباید زیر پنجره قرار بگیرد، این موضوع اشتباه رایجی است که اغلب همه مرتکب آن می شوند. تخت خواب با توجه به نوع نقشه اتاق باید با فاصله در کنار پنجره قرار گیرد و تا حد امکان از درب ورودی اتاق دید نداشته باشد.

انتخاب محل مناسب میز آرایش در دکوراسیون اتاق خواب

برای میز تحریر یا میز آرایش می توانید زیر پنجره را انتخاب کنید این کار به شما این امکان را می دهد که برای کار و یا مطالعه از نور طبیعی استفاده کنید و محل مناسب میز آرایش نیز مقابل پنجره است. با این کار انعکاس نور در آینه شما سبب روشن تر شدن فضای شما می شود که در منحصر به فرد کردن فضایتان نقش مهمی دارد.

نورپردازی مناسب در دکوراسیون اتاق خواب

حتما توجه داشته باشید که نوع نورپردازی های اصلی و فرعی شما اختلالی در آرامشتان ایجاد نکند. از ترکیب نورهای آبی و زرد برای فضای اتاقتان بهره بگیرید و نورهای آبی را برای آباژورها در نظر بگیرید. این نور بستر مناسبی برای خواب شما فراهم می آورد.

محل مناسب تابلوها در دکوراسیون اتاق خواب

تنها نکته مهم این است که تابلوهای خود را بالای تختتان نصب نکنید این موضوع به لحاظ ایمنی صحیح نیست. در صورت نصب، تختتان را با فاصله از دیوار قرار دهید. همچنین انتخاب نوع تابلوی مناسب در اتاق خواب اهمیت دارد، می توانید عکس های خصوصی خود را برای این فضا انتخاب کنید و یا بسته به سلیقه خود از یک اثر هنری استفاده کنید. اما توجه داشته باشید که طرح های شلوغ و رنگ های تند در پس زمینه خود نداشته باشند که برای شما پرش فکری و اغتشاش عصبی را به همراه خواهد داشت.

رنگ مناسب در دکوراسیون داخلی اتاق خواب

انتخاب رنگ در دکوراسیون اتاق خواب همواره جزئی از انتخابات ویژه برای دکوراسیون محسوب می شود که این انتخاب تاثیر خیلی مهمی بر آرامش روانی شما دارد. رنگ های تند و پر انرژی مانند نارنجی و قرمز به صورت متعادل برای فضای اتاق کودک مناسب اند. اما برای اتاق خواب رنگ هایی مثل رنگ سفید، رنگ آبی، رنگ صورتی، رنگ لیمویی بسیار مطلوب و بی نظیر است.

سخن پایانی خواب آسا : فروشگاه آنلاین کالای خواب

یکی از مکان های موجود در منزل که باید در کنار زیبا بودن، پر از آرامش نیز باشد، اتاق خواب می باشد. یکی از وسایلی که در آرامش و زیبایی اتاق خواب بسیار کاربردی می باشد، روتختی مناسب است. به دلیل اهمیت و کاربردی بودن روتختی، انتخاب و خرید آن کار دشواری می شود. اشتباهات رایج در خرید روتختی بسیار وجود دارد که مفصلا درباره هر یک توضیح داده ایم. در صورت توجه به آن ها، می توانید یک روتختی مناسب خریداری نمایید.