چرا روتختی ارزان نخریم؟!!

چرا روتختی ارزان نخریم؟!!

چرا روتختی ارزان نخریم؟!! اگر قصد خرید روتختی ارزان دارید، به مواردی که در این مقاله برای شما جمع آوری شده است توجه نمایید. فراموش نکنید که روتختی یکی از کالاهایی است که به صورت مستقیم و مستمر با پوست شما در تماس می باشد. مهم ترین بخش زندگی شما که شامل ۸ ساعت خواب شبانه است، در تماس مستقیم با کالای خواب تان است. به همین دلیل، مهم است از چه روتختی و کالای خوابی برای استراحت خود استفاده می کنید. انواع ناراحتی های پوستی، اگزما و حساسیت، ناراحتی های تنفسی و … می تواند از انتخاب اشتباه شما و یا از خرید یک روتختی ارزان شروع شود.

 

چرا روتختی ارزان نخریم؟!!

 

چرا روتختی ارزان نخریم؟!!

حتما در زمان خرید روتختی افرادی را دیده اید که به قیمت روتختی توجه بسیاری می کنند. شاید خود شما نیز جزو آن دسته آدم هایی باشید که در خرید، قیمت را در اولویت قرار می دهید. درباره این موضوع باید بگوییم که گاهی قیمت نباید در راس اولویت قرار گرفته شود. چرا که کیفیت برخی از اقلام خریداری شده ممکن است در سلامتی شما تاثیر داشته باشد. بنابراین همیشه خرید یک روتختی ارزان نشان از خرید هوشمندانه روتختی نیست. در صورتیکه روتختی خود را اشتباه انتخاب نمایید، می تواند تهدید جدی برای سلامتی شما به حساب آید. انواع ناراحتی هایی که در صورت انتخاب اشتباه روتختی ممکن است به وجود بیاید، شامل انواع ناراحتی های پوستی، اگزما و حساسیت، ناراحتی های تنفسی می باشند. همه و همه این ناراحتی ها تنها با انتخاب اشتباه شما و خرید یک روتختی ارزان شروع می شود.

دلایل نخریدن روتختی ارزان

خرید روتختی ارزان در کنار هزینه کمتری که دارد، مشکلات و معایبی نیز دارد که بهتر است آن را نخرید. این دلایل شامل موارد زیر می باشند:

رابطه کیفیت کالای خواب و قیمت

کیفیت پارچه به کار رفته در محصولات، مستقیما روی قیمت کالا تاثیر بسیار زیادی دارد. اگر می‌ خواهید به کیفیت یک محصول پی ببرید، بهتر است که قیمت آن را بررسی کنید. بدیهی است هر چه کیفیت مواد اولیه‌ ای که در ساخت کالای خواب استفاده می‌ شود بیشتر باشد، قیمت آن نیز بیشتر می‌ شود. به‌ عنوان مثال اگر الیاف روتختی از بامبو یا پنبه اصل باشند، امکان ارائه قیمت‌ های پایین برای کارخانه‌ های تولیدکننده وجود ندارد.

بروز بیماری‌های تنفسی

سیستم تنفسی به‌ صورت مستقیم با لحاف، روتختی، روبالشتی و دیگر قسمت‌ ها در ارتباط است. الیاف نامناسب در بروز بیماری‌ های تنفسی موثر هستند. اگر الیاف به‌ کار رفته در کالای خواب ارزان، طبیعی بودند، در دفع عوامل بیماری‌ زا به‌ خوبی عمل می‌ کردند. اما الیاف غیرطبیعی و نامناسب نه‌ تنها مانع از جذب آلودگی‌ های محیطی نمی‌ شوند، بلکه گاهی در جذب میکروب‌ ها موثر هستند. بنابراین با خرید کالای خواب ارزان ممکن‌ است سلامتی خود را به‌ راحتی به خطر بیاندازید.

ایجاد آلرژی

خرید کالای خواب و روتختی ارزان باعث بروز آلرژی‌ هایی در افراد می‌ شود و آن‌ ها را با اختلالاتی همراه می‌ کند. گاهی شدت آلرژی‌ ها به‌ اندازه‌ ای است که از تحمل و کنترل افراد خارج می‌ شود. به‌ عنوان نمونه انواع کالای خواب ترک و محصولات کالای خواب بدروم که از بهترین نمونه‌ های کالای خواب هستند، از الیافی در پارچه آنها استفاده شده است که ضد آلرژی هستند. معمولا پارچه‌ هایی از جنس بامبو و پنبه به‌ گونه‌ ای طراحی می‌ شوند که انواع ذرات حساسیت‌ زا را دفع می‌ کنند. بنابراین کالای خواب با کیفیت اگرچه ارزان‌ قیمت نیست اما با به‌ کارگیری جدیدترین تکنولوژی‌ های روز دنیا در سلامت افراد موثر است.

اختلالات رایج پوستی

خرید روتختی ارزان و بی‌ کیفیت، بیشترین صدمات را به پوست افراد وارد می‌ کند. از آن جایی که پوست دائما در تماس با انواع کالای خواب است، احتمال بروز آسیب به پوست نیز می باشد. گرم‌ بودن لحاف، پتو، روتختی و روبالشتی شرایط مناسبی را جهت پرورش انواع میکروب‌ ها فراهم می‌ آورد. در تولید کالای خواب با کیفیت به این مساله توجه می‌ شود و از فناوری‌ های نوینی جهت مبارزه با عوامل حساسیت‌ زای پوستی بهره می‌ برند. این در حالی است که کالای خواب ارزان از این مزیت بی‌بهره است. این روتختی ها از هیچ سیستم دفاعی جهت کاهش میکروب‌ های رشد یافته در سطح ندارند.

نکته : بنابراین توصیه می‌ شود که کالای خواب ارزان، دائماً شسته و تعویض شود.

 

چرا بعضی روتختی ها ارزان هستند؟!

فرض کنید قصد خرید روتختی دارید و سایت های مختلفی را می بینید، که مدل های متنوع روتختی برای فروش ارائه می دهند. بعضا این اتفاق پیش می آید که سایت هایی را دیده اید که به ظاهر اجناس مشابهی را به فروش می رسانند، اما قیمت آن ها با یکدیگر متفاوت می باشد. در این موارد خیلی از افراد فروشگاهی را انتخاب می کنند که قیمت پایین تری را عرضه می کند. اما آیا واقعا کالایی که در دو فروشگاه عرضه می شود دقیقا مشابه یکدیگر است؟ تصور قالب افراد چنین است که دو کالا با قیمت های متفاوت کیفیت یکسانی دارند اما شما این اشتباه را نکنید.

 

اختلاف قیمت از کجا ناشی می شود؟!!

 

احتمالا برای شما هم این سوال پیش آمده که دلیل این اختلاف قیمت دقیقا چیست؟!! می توانیم بگوییم که مهم ترین دلیل اختلاف قیمت، مواد مصرفی می باشد که در تولید یک ست روتختی به کار گرفته شده است. موارد دیگری که در قیمت روتختی تاثیر دارد را می توانید در لیست زیر مشاهده کنید.

  • کیفیت چاپ
  • نرمی و لطافت روتختی
  • یک نفره، دونفره بودن روتختی
  • برند روتختی

جنس پارچه روتختی

یک از این موارد مصرفی، پارچه روتختی می باشد، که در ۹۹ درصد موارد وارداتی هستند. به طور کلی تمام پارچه های وارداتی در سه درجه کیفی مختلف وارد کشور می شوند. ممکن است شما یک روتختی با یک طرح را در دو فروشگاه با قیمت متفاوت ببینید. اما ممکن شما روتختی را انتخاب کرده اید که از پارچه درجه ۳ در تولید آن استفاده شده است.

الیاف

یکی دیگر از موارد مصرفی در تولید روتختی، الیاف استفاده شده در تولید لحاف روتختی می باشد. الیاف ها نقش بسزایی در قیمت تمام شده محصول دارند. جالب است بدانید که الیاف استفاده شده در تولید یک لحاف می تواند، با گرماژ (میزان فشردگی الیاف) متفاوت تولید شود. مسلما هر چقدر از الیاف گرماژ پایین تری استفاده شود قیمت هم به همان نسبت کاهش می یابد. ممکن است از الیاف یک بار بازیافتی و یا چند بار بازیافتی، نیز استفاده شود. فراموش نکنید که هر چقدر از الیاف نو به سمت الیاف چند بار بازیافتی می رویم، کیفیت و قیمت آن هم کاهش می یابد.

 

مشکلات خرید روتختی ارزان

 

یکی از موضوعاتی که ممکن است برای خریداران روتختی ارزان پیش بیاید، مشکلات پیش آمده از خرید روتختی ارزان می باشد. به همین منظور در ابن قسمت به معرفی مهم ترین مشکلاتی که ممکن است برای شما به وجود بیاد اشاره می شود.

مشکل اول در خرید روتختی ارزان : ظاهر روتختی

درست است که پارچه استفاده شده در روتختی شما مطابق با عکس آن است، اما در عمل پارچه به نظر رنگ و رو رفته و کهنه به نظر می رسد. گویا چندین بار شسته شده و رنگ آن رفته است. بنابراین وقتی روتختی به دستتان می رسد با رنگ اصلی که دیده اید، متفاوت است.

مشکل دوم : شستشوی رتختی

ممکن است با یک یا چند بار شستشو الیاف روتختی شما از هم گسسته شود و عملا لحاف روتختی شما بی استفاده شود. همچنین پرز شدن و دون دون شدن پارچه هم از مشکلاتی است که بعد از چند بار استفاده و شستشو رخ می دهد.

مشکل سوم :به خطر افتادن سلامتی

این مشکل از مهم ترین و اصلی ترین مشکل خرید روتختی ارزان به حساب می­ آید. این مشکل خطری می باشد که برای سلامتی شما ایجاد می شود. الیاف بازیافتی می تواند ایجاد آلرژی های پوستی یا تنفس کند و سلامتی شما را تهدید کند. گرده های الیافی که در نتیجه استفاده در طول شب استشمام می کنید، می تواند برای شما ناراحتی های تنفسی به همراه داشته باشد.

مشکل چهارم : ایجاد هزینه ها مختلف

آخرین مشکل، هزینه هایی است که یک انتخاب نادرست برای شما به ارمغان می آورد. اگر امیدوار باشیم که به ناراحتی های پوستی و تنفسی مبتلا نشوید اما حتما باید برای خرید یک ست روتختی جدید دوباره هزینه پرداخت کنید.

 

سخن پایانی خواب آسا

یک روتختی معمولا شامل یک لحاف، یک ملحفه تشک و روبالشی است. ملحفه هایی که کل طول خواب شبانه تا صبح شما را در بر می گیرند و انتخاب نادرست آن می تواند تهدید جدی برای سلامتی شما باشد. کسانی که در خرید روتختی، اولین معیار را قیمت قرار می دهند باید این هشدار را جدی بگیرند که گاهی کمی بیشتر هزینه کردن جهت نخریدن روتختی ارزان بهتر است از چندین بار هزینه کردن و یا هزینه هایی که بابت سلامتی باید پرداخت شود.